Emperyalizme ve Siyonizme karşı Filistin dostları: Özgürlük Filosu yoluna devam ediyor!

Siyonist işgal devleti İsrail’in Gazze üzerinde uyguladığı insanlık dışı ablukayı kırmak amacıyla 15 Mayıs’ta Norveç ve İsveç’ten demir alan beşinci Özgürlük Filosu yoluna devam ediyor. Filoya ait Özgürlük ve Dönüş adlı tekneler 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde İtalya’nın güneyindeki Napoli şehrinin limanına vardı ve çok sayıda Filistin dostu eylemci tarafından karşılandı. Napoli’de basın açıklaması, tartışma, müzik dinletisi gibi pek çok etkinliğin ardından gemiler 15 Temmuz’da demir alacak.

Amaçlarını politik dayanışma ile Gazze ablukası konusunda farkındalığı arttırmak olarak tanımlayan Özgürlük Filosu, aynı zamanda Gazze’deki Filistinli sağlık çalışanlarının belirleyerek bildirdiği tıbbi malzemeleri de götürmeyi hedefliyor. 30 Mart 2018 tarihinden beri Siyonist işgal güçleri Gazze’de 130’un üzerinde Filistinliyi öldürdü, 4 binin üzerinde Filistinliyi ciddi şekilde yaraladı. Dün keskin nişancılar 15 yaşında bir Filistinli Osman Helles’i katletti. Sabah karşı işgal güçleri Gazze’yi yine bombalamaya başladı ve şimdiye kadar en az bir Filistinli bu saldırılarda yaralandı. Gazze’de tıbbi malzeme ve ilaç ihtiyacı son derece acil ve yakıcı hale gelmiş bulunuyor.

Siyonist İsrail 8 yıl önce yine Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine uluslararası karasularda saldırarak gerçekleştirdiği ve 10 insanımızın hayatını kaybettiği katliam hala hatırlarımızda. Unutmadık, unutturmayacağız ve elbet Siyonist işgal devletinden hesap soracağız. Geçtiğimiz Mayıs ayında Gazze’den yola çıkan ve ablukayı kırmak için Kıbrıs’a ulaşmayı hedefleyen Özgürlük Filosu’nun içinde bulunan yaralılara rağmen işgal güçleri tarafından kuşatıldığını ve içindekilerin gözaltına alındığını da unutmadık. Gazze halkının hayatını yaşanılmaz, katlanılmaz hale getiren Siyonist ablukayı kırmak için yapılan girişimler gayri meşru işgal devletinin vahşi saldırılarına maruz kalıyor, biliyoruz. Özgürlük Filosu’na katılan insanlar da bunun bilincinde olarak, hayatları pahasına ablukayı kırmak için yol alıyorlar.

Buradan duyuruyoruz: Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan Filistin dostlarının yanındayız ve Özgürlük Filosu’na yapılacak en ufak müdahalenin ve saldırının takipçisi olacağız! Yüreği Gazze’de işgal güçlerinin saldırılarına direnen Filistin halkından yana olan halkımızı bugünden o teknelerin içindeki insanların yanında olmaya çağırıyoruz!