Vergi yükü çalışıp üreten işçilere değil sömürüp kâr eden patronlara!

Vergi yükü çalışıp üreten işçilere değil sömürüp kâr eden patronlara!

Vergide adaletsizliğin en önemli sebebi şirketler için birçok kalemde sağlanan vergi indirim ve muafiyetleri ile teşvik ve destek adı altında devlet bütçesinden ve işsizlik sigortası fonundan sermayeye aktarılan kaynaklardır. Bu vergi soygununun boyutunu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “2024’te 2,2 trilyon lira vergiden vazgeçeceğiz” sözlerinde görüyoruz. Bu rakamın 630 milyarı asgari ücretten alınmayan vergidir. Öte yandan işçi ve emekçilere kaşıkla verilen (asgari ücret vergi istisnası) kepçeyle (vergi dilimleriyle ve KDV/ÖTV gibi dolaylı vergilerle) geri alınmaktadır.

Vergide adaletsizlikte son nokta! Metal işçisi Koç’tan 30 kat fazla vergi ödüyor!

Ford Otosan 2023 yılında elde ettiği 32 milyar liralık dönem karı içinde sadece 133 milyon 641 bin lira yani yüzde 0,4 başka bir ifadeyle binde 4 vergi ödedi. Bu yıl imzalanan MESS sözleşmesi sonucunda Ford Otosan’da işe yeni başlayan bir işçi yıl boyunca (ikramiye dahil gelirinin yüzde 14’ünü gelir vergisi (asgari ücret vergi istisnası düştükten sonra) olarak ödeyecek. MESS ortalamasına göre brüt 34,7 bin nette 24,8 bin maaşla yeni işe başlayan bir işçi Nisan ayında yüzde 20’lik üst vergi dilimine geçecek, Temmuz ayında bir kademe daha atlayarak yüzde 27’lik dilime geçecek. Yıl boyunca brüt 521 bin lira ücret alan işçiden alınan 62 bin 600 lira gelir vergisinin yanı sıra toplamda 73 bin liralık SGK primi ve 5 bin liranın üzerinde işsizlik sigortası primi de cabası. Sonuçta yıl sonunda Ford işçisi şirketin sahibi olan Koç Holding’in ödediğinden 30 kattan daha yüksek oranda vergi ödeyecek!

İşçiye emekçiye yoksulluk sınırına kadar vergi muafiyeti! Kurumlar vergisi arttırılsın! Para babalarına servet vergisi!

Vergide adalet için tüm ücretlerden yoksulluk sınırına kadar vergi alınmamalı. Vergi gelirleri içinde kurumlar vergisinin payı arttırılmalı ve servet sahibi kapitalist ve rantiye sınıflardan servet vergisi alınmalıdır!

Bu yazı Gerçek gazetesinin Mayıs 2024 tarihli 176. sayısında yayınlanmıştır.