Emperyalizme, istibdada, sömürüye ve erkek egemenliğine HAYIR demek için 8 Mart'ta emekçi kadınlar en öne!

Erkek egemen kapitalist sisteme HAYIR demek için 8 Mart'ta emekçi kadınlar en öne!

Son 15 yıl ekonomide her şeyin piyasaya terk edildiği bir dönem oldu. Bunun emekçi kadınlar için anlamı daha esnek, daha güvencesiz koşullarda çalışmak. Kadınları evlerine gönderen Kadın İstihdam Paketi ile hükümet temsilcilerinin "evdeki işler yetmiyor mu?", "kadınlar için tek kariyer annelik" gibi sözleri birleşti, kadınları daha ucuza, güvencesiz, sendikasız işlere mahkûm etti. Kiralık işçilik yasası en çok kadınları vurdu. Geçtiğimiz Temmuz ayında yayınlanan resmi rakamlara göre işten çıkarılan 76 bin işçinin 69 bini kadınlardan oluşuyor. Bu düzen, yaklaşan krizin faturasını en çok biz emekçi kadınlara kesmeye hazırlanıyor. Buna izin vermemek için, sömürüye, esnek, güvencesiz, sendikasız çalışmaya HAYIR demek için sen de 8 Mart'a gel!
 

Kadına yönelik şiddete HAYIR demek için 8 Mart'ta emekçi kadınlar en öne!

2016'da 328 kız kardeşimizi kadın cinayetlerine kurban verdik. Biz bir tek kadın daha eksilmesin derken kadına yönelik şiddet ve cinayetler artarak devam etti. Çünkü bu iktidar kadına yönelik şiddeti körükleyecek politikalar izliyor. Tecavüzün mağduru, faili ile evlendirildiğinde tecavüzcünün cezalandırılmamasını öneren yasanın sadece birkaç ay önce meclise getirildiğini unutmadık. Kadınlar ülkenin dört bir yanında meydanları doldurdu ve bu yasayı püskürttü. Alın size AKP'nin kadına yönelik şiddete, tecavüze bakışı! Boşuna demiyoruz: erkek vuruyor, devlet koruyor! Tüm bunlara karşı taleplerimizi yükseltmek için, kadına yönelik şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine HAYIR demek için sen de 8 Mart'a gel!
 

Emperyalizme HAYIR demek için 8 Mart'ta emekçi kadınlar en öne!

Bakmayın siz Ankara'dan yükselen ABD'ye ve diğer Batılı emperyalist güçlere karşı yapılan sözde çıkışlara. Bunlar değil miydi daha Ocak ayında General Electric-Alstom, Schneider ve ABB işçilerinin grevini milli güvenlik bahanesiyle yasaklayan? Amerikan, Fransız, İsviçre patronlarının çıkarını yerlilik ve millilik kisvesi altında kendi işçisine karşı koruyan? Gerçekten Avrupa'ya kafa tutan onunla pazarlık yapar mı? Hem de savaştan kaçıp ülkesine sığınan Suriyelileri Avrupa'ya salma tehdidi üzerinden! Ya da ABD'ye karşı olan Türkiye'de genelkurmayın tepesine ABD'li subay oturtur mu? İncirlik üssünü neredeyse kendisi izinle girecek şekilde ABD'nin hizmetinde tutar mı?

İçinde yaşadığımız bölge, emperyalizmin ve Ortadoğu'nun bütün gerici iktidarlarının politikaları sonucunda bir barbarlığın içine sürüklenmiş durumda. Türkiye de bir yandan bu barbarlığın içinde savaş maceralarına sürükleniyor, diğer yandan da şehir merkezlerinde patlayan bombalarla adım adım bu barbarlığa ev sahipliği yapan ülkelerden biri haline geliyor. Artık daha fazla evlatlarımızın, kardeşlerimizin, sevdiklerimizin hayatından endişe duymamak için, bedelini kendi bedenlerimiz ve yaşamımızla en ağır şekilde ödememek, bu toprakların anti-emperyalist geleneğine sahip çıkmak için, bölgeyi bir yangın yerine çeviren ABD başta olmak üzere Batılı emperyalist güçlere ve onların yerli işbirlikçilerine HAYIR demek için sen de 8 Mart'a gel!

İstibdada HAYIR demek için 8 Mart'ta emekçi kadınlar en öne!

Türkiye, halktan içeriği neredeyse saklanan Anayasa değişikliklerini oylamak üzere bir referanduma gidiyor. Bu referandum tek adama dayalı bir istibdad rejimi yolunda önemli bir dönemeç olacak. II. Abdülhamid'in istibdad dönemi toprak sahibinin, ağanın, tefecinin, köylünün ürününü vergi toplayarak yağmalayan mültezimin, mütegallibenin ve ayrıcalıklı saray bürokrasisinin çıkarlarını temsil ederdi. Bugünün istibdadı, emperyalist şirketlerin, borsa yatırımcılarının, yerli büyük sermayenin ve modern tefeci bankaların çıkarları üzerinde yükseliyor.

Referandumdan sonra emekçilerin kıdem tazminatı gibi kazanılmış haklarına yönelik saldırıların geleceğini hükümet kendi ağzıyla söylüyor. Ama emekçi kadınlar için tehlike bununla sınırlı değil. Uzun mücadelelerle kazandığımız hak ve özgürlüklere son 15 yılda ne tür taarruzlar yapıldığını hatırlamak, cumhurpatronluğu sisteminde, istibdad koşullarında hangi haklarımıza göz dikeceklerini düşünmek için yeter de artar. Haklarımızı onlara yedirmemek için, istibdad rejiminin inşasına, beraberinde gelecek tüm saldırılara HAYIR demek için sen de 8 Mart'a gel!

Hep birlikte taleplerimizi haykırmak, kadın dayanışmasını ve örgütlü gücünü göstermek için sen de 8 Mart'a gel!
Emekçi kız kardeşim en önde yerini al!
Bu tarihi sen yazdın!
Bundan tam 160 yıl önce ABD'de dokuma işçisi kadınların canları pahasına 8 saatlik işgünü için mücadele ettikleri gün bugün!
Bundan tam 100 yıl önce Rusya'da işçi kadınların savaşa ve yoksulluğa karşı greve gittikleri, Rusya'da çarı deviren devrimin kıvılcımının yandığı gün bugün!
İşte bu yüzden 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
Dün olduğu gibi bugün de bu mücadelenin önüne düş!
Ve hep birlikte haykıralım: Emperyalizme, istibdada, sömürüye ve erkek egemenliğine HAYIR!

Devrimci İşçi Partili Kadınlar