Elina, hesabın sorulacak!

Hɘqiqɘt

Aşağıda okuyacağınız haber Devrimci İşçi Partisi'nin Azerbaycan'daki kardeş kuruluşu Hakikat tarafından iki haftaya yakın bir süre önce yollandığı halde, Türkiye'nin ve DİP'in gündeminin ağırlığı dolayısıyla yayınlanamamıştır. O zamandan bu yana davanın yeni bir duruşması daha olmuştur, yakında bir duruşma daha olacaktır. Türkiye okuyucumuzun kardeş Azerbaycan'da yaşanan trajik bir olayın politik sonuçları konusunda bilgilenmesi için ve Hakikat ile dayanışma amacıyla gecikmeye rağmen haberi yayınlıyoruz.

2019 yılı, nisan ayının 4-de Baküdeki bir okulun 14 yaşlı 8-ci sınıf öğrencisi Elina Hacıyeva saat 9:11-de kendini 3-cü kattan atarak intihar etdi. Bu onun ikinci intihar girişimi olmuşdur. Bu 2015-2019 yıllarında Azerbaycanda olan 10-cu öğrenci intiharı olayıdır. İntihar zamanı ağır yaralanan kızın leğen kemiği kırılmış, göğüs kafesi ezilmiş ve akciğerleri zarar görmüşdür. Çocuk şokta olduğu zaman onunla konuşan ve sorular soran şahıs okulun müdiresi Sevinc Abbasova-nın yakın arkadaşı, Sebail İlçe Belediyesi müdür yardımcısı Xalide Bayramova olmuşdur. Ambulans arabası intihar olayından 2 saat sonra çağırılmıştır. 3 saat sonra hastaneye getirilmiş ve ailesine haber verilmişdir. İntihardan sonra Elina komaya girerek, 2 gün sonra hastanede vefat etmişdir.

Şahitlerin sözlerine istinaden, ambulans önce çocukları olay yerinden uzaklaştırmış, Elina Hacıyeva müdürün odasına götürülmüş, orada kanepeye yatırılmışdır. Xalide Bayramova cocuğu konuşturarak söylediklerini kaydetmeye çalışmışdır. Şahitler söylüyorlar ki, onun maksadı intiharın sebebinin yalnız aile içi problemler olduğunu göstermekdi. Okul müdiresi olayın suçlusu kısmında Elinanın ailesini göstererek, ailenin ahlaksız ve kötü olduğunu, annesinin ikinci defa evlendiğini ve o yüzden ahlaksız olduğunu, çocukla ilgilenmediklerini söylemişdir. Hatta çocuk müdirenin odasında olarken birinin “inşallah sağ kalmaz” dediyi duyulmuşdur.  

Elinanın intiharının esas sebebi okulda maruz kaldığı zorbalıkdır. Farklı göründüğü, kendisini sevdiği, saçlarını sürekli farklı renklere boyadığı, deli-dolu ve dikkatleri üzerine çeken biri olduğu için hem öğrenciler, hem de bazı öğretmenler tarafından dışlanmaya, aşağılayıcı sözlere ve hareketlere (üst sınıf erkekler tarafından tekmelenmeye kadar!) maruz kalıyordu. Kendisini savunamaması sebebiyle içine kapanmış ve intihara dönük olmuştu. Annesi bu problemler üzerine müdireye başvurmuş, lakin müdire bu işle ilgili hiçbir tedbir almamışdır.

Olayla ilgili Sebail ilçe mahkemesinde Azerbaycan cinayet kanununun 125-ci maddesine göre (intihar haddine getirme, intihara zorlama) dava açılmışdır. Olaydan sonra müdire Sevinc Abbasova, yardımcısı Lale Meherremova ve okul psikoloğu Gönül Ağayeva işten çıkarılmışlar. Bakü şehri savcılığından verilen malumatlara göre, müdire Sevinc Abbasova vazifelerini gereğince yapmamış, Elina gibi psikolojik durumu zayıf olan ve dışlanan öğrenciye hassaslıkla yaklaşmamış, ona manevi destek verilmesi meselesini ihmal etmiş ve olay olduktan sonra ambulansın tam vaktinde çağırılmasını sağlamamıştır. Bu sebeplerden dolayı şüpheli durumuna düşmüştür ve cinayet kanununca suçlu bilinerek hakkında dava açılmışdır. 16 nisan tarihinde mahkeme kararı ile müdireye geçici ev hapsi cezası verilmişdir. Hakkındakı suçlar kanıtlanırsa, müdire 5 yıl hapis cezası alacak.

Olay ülkede büyük tepki gördü. Bir çok siyasi teşkilat ve partiler bu konuda yazdılar, internet kanallarında proqramlar yaptılar. Sosyal medya kullanıcıları Elinanın ölümüyle ilgili meselenin aydınlatılmasını talep etmiş ve taleplerini  #elina için susma, #stopbulling etiketleriyle bildirmişler. 12 nisanda okulun (Elinanın okuduğu 162 numaralı okul) karşısında öğrencilerin anneleri itirazlarını bildirmek için toplandılar. 13 nisanda ise 162 numaralı okulun yakınında “Okulda şiddete son!” isimli eylem gerçekleştirilmeye çalışıldı ama polis müdahele etdi diye eylem tamamlanamadı.

Dava hala devam ediyor. Şahitler dinleniyor. 25 eylül günü daha bir duruşma gerçekleşti. Duruşma 27 eylüle ertelendi. Duruşmanın olduğu mahkeme binası önünde “Hakikat” (Hɘqiqɘt) örgütü eylem gerçekleştirdi. Önce “Hakikat”in bildirisi okundu, daha sonra “Elina, hesabın sorulacak!” sloganları atıldı. Bildiride bu cinayetin ne ilk, ne de son olduğu, suçlunun okulun müdiresi ve öğretmenlerle beraber ataerkil sistem olduğu, kadınların özsavunma örgütlerinin gerekliliği ve s. meselelerden bahsedildi.

Müdire mahkeme binasından çıkarken slogan atılan zaman müdirenin ablası yüzünü insanlara çevirip “evet, evet hesabı sorulacak” diye kinayeyle gülmek cesareti bile gösterdi!