Trump’a karşı misilleme kararı veremeyecek tek ülke: Türkiye!

Bütün dünya Trump’ın çelik ve alüminyum ürünlerine getirdiği ek gümrük vergilerini tartışıyor. AB ve Çin derhal misilleme tehdidinde bulundu. Herkes Trump’a haddini bildirmek gerektiğinde hemfikir. Bir tek Türkiye hükümeti ve yandaş medya bu konuda sesini yükseltmiyor. Hani hükümetimiz emperyalist Batı’ya kükreyip duruyor ya, insan merak etmeden duramıyor, neden bu uysallık diye.

İstisnalar yok değil, ama pek az. Yeni Akit pek kahramanca bir haber yapmış. Başlık: “AB'nin ardından Türkiye'den ABD'ye misilleme!” Koskoca bir AB haberi altta da kısacık bir paragraf: “ABD Başkanı Donald Trump'ın tepki çeken çelik ithalatına vergi kararına yönelik Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ‘Küresel ticaret savaşlarını başlatacak’ yorumunu yaparken, Türkiye'nin ise söz konusu karara yönelik ABD'ye pamuk ile misilleme yapacağı öne sürüldü.” Kim öne sürdü, neden gizli gizli, adını vermeden öne sürdü, işte bu konuda pek bir açıklama yok!

Meğer açıklama büyük yerden gelmiş: Cumhurbaşkanı ekonomi başdanışmanı, eski solcu Cemil Ertem’den. Gerçek Gündem sitesi “Türkiye ABD’ye misilleme yapacak” başlığı altında, başdanışmanın çok önemli açıklamasını şöyle aktarıyor: “Trump demir-çelik ithalatına vergi koyacağını açıkladı ve esasında dünyada korumacılığı meşrulaştıran adımlardan birisini daha attı. Böylece bütün G-20 zirvelerinin baş konusu anti-korumacılık ve pür liberalizm söylemleri de yerle bir oldu. Türkiye başta olmak üzere, ABD'nin bu vergi salmasından etkilenecek ülkeler de, şimdi ABD'ye alternatif ürünlerde —örneğin Türkiye pamukta- cevap vermeye hazırlanıyor.” Büyüteçinizi hazırlayın ve misilleme kelimesini bulun bakalım bu açıklamada. Hiç üzülmeyin: site yöneticileri sizin için başlığa çıkartmış kelimeyi! Daha ne istiyorsunuz?

Business HT televizyon kanalının internet sitesi de başlık atmış: “Zeybekçi’den ABD’ye misilleme mesajı”. Ekonomi Bakanı’nın konuşmasını şöyle veriyor kanal: “ABD'nin çelik ürünlerine yönelik olarak almaya hazırlandığı önlem, DTÖ'nün temel kuruluş mantığına uymuyor. ABD korumacı bir yöne doğru gidiyor. Ekonomik akılla bakınca bu sürdürülebilir değil. Tepki tepkiyi getirir. Önlem önlemi gerektirir. ABD'nin Türk ihraç ürünlerine yönelik olarak aldığı önlemlerden bazılarını haksız olduğu için DTÖ'ye götürdük. Halen süreç devam ediyor. Alınması düşünülen yeni önlem ise bizi etkileyecek olursa gerekli her türlü tedbiri alırız.” Siz burada “misilleme” kelimesini büyüteçle arayadurun, iyi habercilik adına internet sitesi sizin için kelimeyi başlığa çıkarmış! Bakana gelince, diyor ki, “DTÖ’ye götürdük?” Kim, ne zaman, AB’den bile önce mi? Kimi işletiyorsunuz?

Neden “misilleme” planı yok, tartışılmıyor bile? Neden kelimesi bile yok da site yöneticileri uydurmak zorunda kalıyorlar?

Çünkü Türkiye’nin ABD’ye misilleme hakkı yok! Çünkü Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşmasını imzalarken Türkiye üçüncü ülkelere karşı izlenecek ticaret politikası hakkında bağımsız karar alma hakkından feragat etti! Çünkü AB bir misilleme kararı almazsa koskoca Türkiye Cumhuriyeti hükümeti misilleme kararı alamaz da ondan!

Hükümet ve medya bunun için halkı oyalıyor. Bunun için misilleme tartışılamıyor bile. “Misilleme” diye başlık atan da, Cemil Ertem ya da Nihat Zeybek gibi  “cevap vermek”ten ya da “tedbir almak”tan söz edenler de halkı uyutmaya çalışıyor.

Siz hiçbir şey yapamazsınız, çünkü Türkiye’nin ipini Avrupa emperyalizminin eline vermişsiniz, o ne derse onun peşinden gideceksiniz. Sizi gidi anti-emperyalistler sizi!