Azerbaycan’da Sumgayıtlı balıkçıların direnişi

23 Ekim tarihinde Azerbaycan’ın Sumgayıt (Sumqayıt) şehrinde Nasosnu-Yaşma adlı bölgesinde polis ve balıkçılar arasında şiddetli çatışmalar gerçekleşti. Her gün olduğu gibi, evlerine ekmek götürmek için bölgede çalışan balıkçılar, araç gereçlerine el koymak ve çeşitli yasaklar getirmek isteyen polisin saldırısına karşı direndiler. Balığa çıkmak için kullanılan teknelerini, polise karşı barikat yaptılar. Yerel halk da onları desteklemek üzere sokaklara çıktı.

Çatışmalar ancak olay yerine askerlerin gelmesi ile bastırılabildi, polisler çok sayıda insanı gözaltına aldı. Bir kısmı hâlâ bırakılmış değil, balıkçıların aletlerine de polis el koydu. Saldırıda yaralanan çok sayıda balıkçı hastaneye kaldırıldı. Polis hastanelerde de ciddi bir baskı kurarak, tedavi gören bazı balıkçıların aileleriyle dahi görüşmelerini engelledi.

Hadisenin meydana geldiği Sumgayıt şehri, Azerbaycan’ın büyük sanayi şehirlerinden biri ve ciddi bir işçi havzası. Bugün uzaktan bakınca polis ve balıkçılar arasında basit bir gerginlik gibi görünen olaylar Sumgayıt geneline veya farklı şehirlere sıçrayarak Hazar balıkçılarının tamamına yayılma potansiyeli taşıyor. PalSüd fabrikası işçilerinden, Sumgayıtlı balıkçılara bu sene ülkenin farklı sektörlerinde önemli kıpırdanmalar baş gösterdi. Azerbaycan işçi sınıfı ve emekçi halkı, çok ciddi baskılar altında da olsa, mücadeleyi yükseltiyor.

 

Bu yazı Gerçek gazetesinin Kasım 2017 tarihli 98. sayısında yayınlanmıştır.