İstanbul'da UPS işçileriyle dayanışma eylemi (18-10-2010)

2 Ekim'de işçilerin direniş çadırını ziyaret ederek onlarla maç yapan Forza Livorno, Halkın Takımı, Tek Yumruk, FenerbahCHE, Trabzonspor, Adana Demirspor, Sakaryaspor, İnadına Bursaspor, İstanbul Tayfası, Kartalspor, Altay YSKA taraftar grupları 16 Ekim Cumartesi günü Taksim'de kitlesel bir yürüyüş düzenleyerek UPS işçileriyle olan dayanışmalarını yükselttiler. 

Galatasaray Meydanı'ndan başlayıp Taksim'de biten yürüyüş boyunca "Yaşasın Sınıf Dayanışması", "UPS'ye Sendika Girecek Başka Yolu Yok", "Atılan İşçiler Geri Alınsın" sloganları haykırıldı. Taksim Meydanı'na gelindiğinde ilk açıklamayı TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk yaptı. Öztürk, hükümetin referandumda kabul edilen anayasayla işçilerin iki sendikaya birden üye olabilmesinin yolunu açtığını söylediğini, ancak görüldüğü gibi bir tanesine bile üye olmanın işten atılmayla sonuçlandığını belirtti. Uluslararası taşımacılık sendikalarının UPS işçileriyle dayanışmayı büyütme kararı aldığını açıklayan Öztürk, Türkiye'deki tüm sendika, demokratik kitle örgütü ve meslek odalarına dayanışma çağrısında bulundu.

Öztürk'ün ardından söz eylemi organize eden taraftar gruplarına verildi. Halkın Takımı adına söz alan Yılmaz Bozkurt "Endüstriyel futbola karşı olan tavrımızı, işçilerin direnişiyle birleştirdik. Bu direnişin sonuna kadar takipçiyiz" dedi. Tek Yumruk adına konuşan Fatih Bayram ise her zaman emeğin yanında olduklarını söyleyerek "Aslantepe stadı inşaatında hayatını kaybeden iki işçinin isminin stada verilmesi için de mücadele ediyoruz" şeklinde konuştu. 

Eyleme DİP Girişimi, TKP, SDP, TÖP, Kaldıraç ve SPOR-SEN destek verdi.

istanbul20101016-ups.jpg