Hakkâri’ye dikkat! (17-10-2010)

Bu dil kimin dili olabilir? Sözcü gazetesinin mi, Emin Çölaşan'ın mı, Yılmaz Özdil'in mi? Hayır, bu haber-makale Taraf gazetesinde, Emre Uslu imzasıyla yayınlanmıştır! Tam da bu yüzden bu satırların Hakkâri konusunda çok ciddi bir uyarı fişeği işlevini görmesi gerekiyor. Hakkâri konusunda "güvenlik" kuvvetlerinin kaygıları çok ileri noktalara varıyor:

"Bakın diyor bir güvenlik uzmanı: ‘önümüzde seçimler var. Seçimler sürecinde PKK'nın Hakkâri ve çevresini kuşattığı ve fiili bir kurtarılmış bölgeye dönüştürüldüğü imajı ortaya çıkarsa hükümetin durumu ne olur? Bunu batıdaki halka nasıl anlatır?' Şu anda örgüt Hakkâri'yi pilot uygulama için ‘kurtarılmış alan' ilan etmiştir. Örgüt Hakkâri'yi kendi hesabına arındırmaya, homojenleştirmeye, devleti, hükümeti, güvenlik güçlerini sürecin dışına itmeye çalışmaktadır. Başarılı olması halinde diğer illeri de kurtarılmış alana dahil edecektir." [1]

Taraf gazetesi zaman zaman bir polis gazetesi gibi çalıştığına, "güvenlik" kuvvetlerinden, özellikle polisten hiçbir yayın organının erişemediği türden belgeler elde edebildiğine göre, Taraf'ın köşe yazarının bu satırları gerçek bilgi üzerinden yazmış olduğundan kuşku duymak için bir neden yok. Ama zaten Hakkâri meselesini didikleyen sadece Taraf değil.

Yine AKP yanlısı olan Bugün gazetesi de, bu il üzerine iki gün boyunca birinci sayfa manşetten alarm zilleri çalan bir haber yaparak, PKK'nin buradaki hakimiyetinin nasıl zora ve şiddete dayandığını, örgütün halktan makbuzla vergi topladığını, mahkemeler kurmuş olduğunu yazdı.

Bunlar yazılanlar. Bir de yaşananlar var. Referandum öncesinde PKK'nin ilan ettiği ateşkes Bölge'nin hemen hemen her yerinde çatışmaların durmasını sağladığı halde, Hakkâri'de önce dokuz PKK militanı öldürüldü. Ardından, bu olayın yaşadığı yere pek az uzaklıkta, Geçitli'de referandumun hemen ardından bir minibüse açılan ateş sonucu çoluk çocuk yedi köylü katledildi.

Hakkâri üzerinde bir oyun oynanıyor. Son iki seçimde, 2007'de ve 2009'da DTP'nin en yüksek oranda oy aldığı il olan ve referandumda seçmenlerinin % 93'ü sandığa gitmeyen bu ilde Kürt hareketinin gücü muazzam bir rahatsızlık yaratıyor. Devletin güçleri Hakkâri halkını cezalandırmak istiyor. Bu belli. Önümüzdeki günlerde veya haftalarda, her halükârda belli ki seçim öncesinde, çok ciddi bir saldırı kampanyası yaşanabilir Hakkâri'de. Bu saldırının ne biçim alacağını önceden kestirmek mümkün değil. Ama provokasyonlar, büyük çatışmalar, katliamlar gündeme gelebilir. Halkın gözünü korkutmak için çok değişik yöntemler bulunabilir. Son derecede uyanık olmak gerekiyor.


(1) Emre Uslu, "Devlet PKK'ya karşı sertleşebilir...", Taraf, 9 Ekim 2010, s. 13. Vurgular sonradan.