Kocaeli Üniversitesi’nde faşist saldırı

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde 27 Şubat Pazartesi günü öğlen saatlerinde, üniversitedeki devrimci, yurtsever öğrencilerin yoğun kullandığı İletişim Fakültesi kantinine, Turancı Hareket Platformu (THP) isimli faşist grup, ırkçı ve gerici sloganlarla provakasyon amaçlı saldırdı. Aralarında dışardan getirdikleri öğrenci olmayan kişilerin de bulunduğu yaklaşık 40 kişilik faşist grup, kantindeki devrimci öğrenciler tarafından püskürtüldü. ÖGB ve çevik kuvvet desteğiyle devrimci öğrenciler okul dışına kadar sürüklendi. Daha sonra üniversite dışında saldıran polis 47 öğrenciyi ters kelepçeyle, darp ederek gözaltına aldı.

Saldırı esnasında faşistler soda şişesi, sopa ve demir çubuklarla öğrencilere saldırdı. Soda şişelerinden bir tanesinin isabet etmesi sonucu bir özel güvenlik başından yaralandı.

Geçen dönem başında, okuldaki siyasi faaliyetleri baskılamak amacıyla yine THP isimli faşist grubun provakasyonuyla 30’dan fazla devrimci öğrenci gözaltına alınmış, polis ve ÖGB baskıları artmıştı. Yine bu dönem başı polis ve faşist gruplar aynı provakasyon taktiklerini kullanarak üniversitedeki devrimci öğrencilerin çalışmalarını referandum öncesi de engellemek için aynı yöntemi kullanıyorlar.