Katliamın 2. yılında Güney Doğan mücadelemizde yaşıyor!

Bundan iki sene önce, Türkiye tarihinin en kanlı bombalı saldırısını hep birlikte yaşadık. Ankara’nın göbeğinde, sendikaların ve meslek örgütlerinin başını çektiği bir mitinge katılmak üzere Ankara Tren Garı önünde toplanan binlerce insanın ortasında üç saniye arayla iki bomba patlatıldı. Saldırı nice kardeşimizi, abimizi, ablamızı bizden koparttı.

Tarihe 10 Ekim Ankara katliamı olarak geçen bu saldırıda sıra arkadaşımız, mücadele arkadaşımız Güney Doğan da hayatını kaybedenler arasındaydı. İnşaat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi olan Güney, bombaların hedefi oldu, olay yerinde can verdi. Güney gibi güler yüzlü, mücadeleci bir arkadaşımızı kaybetmek hepimiz için son derece üzücü olmuştur.

Güney’in ölümü bir gerçeği çok net şekilde gözlerimizin önüne sermiştir. Güney’i bizden kopartan AKP ve Erdoğan istibdadına karşı mücadele etmeye ekmek gibi, su gibi ihtiyacımız olduğu gerçeğini. Dolayısıyla Güney’i anmak, sadece 10 Ekim’de anma yapmak değil, aynı zamanda onu katledenlere karşı mücadeleden bir adım geri çekilmemek, mücadeleyi her gün yükseltmek demektir. Güney’in bize bıraktığı en büyük miras, onu öldürenlere karşı duyduğumuz, giderek büyüyen uzlaşmaz öfkemizdir. Bu öfke hem Türkiye’yi Suriyeleştirmeye çalışarak Ankara katliamının temelini atan AKP hükümetine, hem de 10 Ekim’in ertesinde İTÜ’de duvarlara işlenen Güney Doğan siluetlerine çeşitli bahanelerle saldırıp, buna karşı çıkan öğrencileri güvenlik güçlerine coplatan İTÜ rektörlüğüne karşıdır. Bu öfke, 10 Ekim’in tetikçisi DAİŞ’e ve tekfirci teröre, Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren emperyalizme ve kapitalizme karşıdır.

Başta Güney’in cenazesinde bütün İTÜ’lülere Güney diyerek sarılan Derman Anne olmak üzere, 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin bütün yakınlarına, yiten canların hesabını sormak için var gücümüzle çalışacağımızın ve sonunda mutlaka kazanacağımızın sözünü veriyoruz. Güney’i İTÜ’de yaşatacağız, katliamların hesabını emekçilerle omuz omuza soracağız. İstibdadın sopasını mutlaka kıracağız!