Venezuela’da ABD darbesine hayır!

Venezuela'da ABD darbesine hayır!

ABD emperyalizmi Venezuela’nın meşru Devlet Başkanı Maduro’yu devirmek ve emperyalizm kuklası bir hükümet oluşturmak için doğrudan harekete geçmiştir. ABD Başkan Yardımcısı Pence’in açıkça destek verdiği başarısız darbe girişiminin ardından kendisini devlet başkanı ilan eden Guaido, meşru değil kukla bir liderdir. Arkasına halk iradesini değil ABD emperyalizmini almıştır.

Münfesih Ulusal Meclis’in 30 Temmuz 2017’de seçilen Kurucu Meclis karşısında meşruiyet iddiası temelsizdir. Emperyalist müdahalenin aracı haline gelmiş ve getirilmiş hiçbir kurum meşru olamaz. Ne ABD emperyalizmi adına Donald Trump’ın, ne AB emperyalizmi adına Donald Tusk’un ne de bu emperyalist güçlerin arkasına dizilen emperyalizme bağımlı devletlerin tanıması Guaido’ya meşruiyet sağlamaz. Bilakis onun ve tüm darbeci güçlerin emperyalist kuklası olduğunu kanıtlar. Trump’la birlikte Guaido’yu tanıyan devletlerin arasında Latin Amerika ülkelerinden Kolombiya ve Paragauy’ın yanı sıra, faşist eğilimli Bolsonaro’nun görevi yeni devraldığı Brezilya’nın da olması, her şeyin planlı biçimde hazırlanmış olduğunu ve amacın bir darbe olduğunu tartışmasız biçimde ortaya koymaktadır.

Devrimci İşçi Partisi, Venezuela halkının emperyalist darbeye karşı direnişini destekler ve Türkiye işçi sınıfını Venezuela’nın emekçi halkı ile dayanışma içinde olmaya çağırır. Venezuela’da darbecilerin olası bir zaferi demokrasinin değil Trump’tan Bolsonaro’ya faşizmin yolunda yürüyen gericilerin zaferi olacaktır. Bugün kendi ırkçı, gerici, işçi-emekçi düşmanı yüzlerini  “genel oy” maskesi arkasına gizleyen bu caniler, Venezuela halkının direnişini askeri yöntemlerle kırmak, Venezuela’yı kanlı bir iç savaşa sürüklemek, hatta Venezuela’yı düpedüz işgal etmek için hazır beklemektedir.

Maduro’nun ve partisinin politikalarına yönelik tüm eleştirilerimizi saklı tutmakla birlikte, Maduro’nun ABD ile ilişkileri kesen ve ABD’li diplomatları ülkeyi terk etmeye çağıran kararını destekliyoruz. Türkiye hükümeti, Venezuela’nın bir milyar dolara yakın altınını Türkiye’de işlediği için, yani ekonomik çıkarlar dolayısıyla Maduro’ya sözle destek verir görünmektedir. Sözün bittiği, eylemin önem kazandığı yerdeyiz. Bizim coğrafyamızdan Latin Amerika’ya tek anlamlı destek Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve İncirlik başta olmak üzere ABD üslerinin kapatılmasıdır.

Türkiye derhal NATO’dan çıksın! İncirlik başta olmak üzere ABD üsleri kapatılsın!

Kahrolsun ABD emperyalizmi ve onun kuklası darbeciler!

Venezuela’nın emekçi halkı yalnız değildir!

                                                                                                                                          Devrimci İşçi Partisi Merkez Komitesi