Saldırılara karşı HDP’nin yanındayız!

Seçim dönemi içerisinde Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik 168 saldırı düzenlendi. Bu saldırıların 7’si silahlı, 3’ü bombalı olarak gerçekleşti. Devrimci İşçi Partisi, Kürt halkının mücadelesine yönelik faili belli olan bu saldırılara karşı HDP ile dayanışma içerisinde olduğunu belirtir.

HDP’ye yönelik saldırılar, yıllardır benzer biçim ve yöntemlerle süregelen Kürtlerin mücadelesini ezme politikalarının bir devamıdır. Seçim meydanlarında barıştan ve Kürtler’den bahseden Erdoğan ve onun yardımcısı Davutoğlu’nun kirli yüzü ise bir kez daha ortaya çıkmıştır. İkisi de defalarca seçim meydanlarında HDP’yi hedef göstermişlerdir. Bu açıdan hiç kuşku yoktur ki, Erdoğan ve yardımcısı saldırıların tarafıdır. HDP’ye atılan her kurşunun talimatının bu ikilinin ağzından çıkmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Bundan bir süre önce HDP’nin Adana ve Mersin il örgütlerine aynı saatlerde senkronize biçimde yapılan bombalı saldırılar konusunda bu ikili bir geçmiş olsun mesajı bile göndermemiştir.

Son olarak HDP’nin Erzurum (Erzerom) mitingine yönelik olarak düzenlenen saldırıda ise faşistler ile devletin arasındaki işbirliğinin saklanmasına bile gerek duyulmamıştır. AKP’nin basın bürosu saldırıyı “olaya tepki gösteren bir grup esnaf” olarak servis etmiştir. Topyekün saldırılar, bombalamalar, kurşunlamalar aynı zamanda Kürt halkına karşı bildik bir mesajın tekrarıdır. Seçim günü, sicili baştan aşağı bozuk AKP’nin her türlü hile ve hurdayı kullanarak HDP’yi baraj altında bırakabilirse ayağa kalkacak olan Kürt halkının şimdiden kafası ezilmek isteniyor. Şırnak’ta gerçekleşen YDG-H operasyonu ile 43 yurtsever gencin gözaltına alınması, AKP’nin serhildan korkusunu destekliyor. Bugün de Hakkâri (Colemêrg), Mardin Kızıltepe (Merdîn Qoser) ve Muş Varto’da (Mûş Gimgim) gözaltılar yaşanmıştır.

Ama en önemlisi Bingöl Karlıova’da (Çewlig Kanireş) dün gece yaşanan cinayettir. HDP Karlıova İlçe Örgütü’nün minibüsünün şoförü olan, Kürt halkının özgürlüğüne kendine adamış 8 çocuk babası Hamdullah Öğe, gece şehrin dışında minibüsünden indirilerek katledilmiştir. Öğe’nin vücudunda 50 civarında kurşun deliği olduğu açıklanmıştır. Öğe’nin cenazesinde HDP Bingöl milletvekili ve Diyarbakır milletvekili adayı, İmralı ekibinden İdris Baluken açıkça Tayyip Erdoğan’ı suçlayarak şu soruları sormuştur:

“Sen dün yapılan saldırının faillerinin nereden geldiğini biliyor musun, bilmiyor musun? Bu saldırıyı yapan faillerin dün saat 11.00-12.00 arasında Kanireş'teki jandarma birimlerinden silah takviyesi aldığını, görgü tanıklarının bu yönlü beyanları olduğunu biliyor musun, bilmiyor musun? Cinayet işlendikten sonra buradan hızla uzaklaşan bir aracın bütün bilgi ve kayıtlarının şu anda Kanireş'in birçok köşesinde bulunan mobese kameralarında olduğunu biliyor musun, bilmiyor musun?”

Aynı soruların hâlâ fiilen İçişleri Bakanı yetkilerini gasp etmekte olan Efkan Ala’ya da sorulması gerekiyor!

Ya basın? AKP’nin satılık medya kalemleri bir yana, Yılmaz Özdil gibi devletin yeminli kalemşorları da köşelerinde bir taraftan NATO’cu generalleri överken bir taraftan da HDP’ye oy verenlere “Kalaşnikofa şarjör olmayın” demektedir. Saldırılar göstermektedir ki Yılmaz Özdil gibi ulusalcılar, kendilerini AKP’nin hemen yanında Erdoğan’ın silahlarına mermi olmayı uygun görmüşlerdir.

Devrimci İşçi Partisi Politbürosu