Devrimci İşçi Partisi Genel Başkanı Sungur Savran ve Devrimci Marksizm dergisi yazarı Avukat Şiar Rişvanoğlu'nun da içinde yer aldığı bir Devrimci İşçi Partisi (DİP) heyeti, çeşitli sol ve sosyalist kurum, dernek ve kitle örgütü temsilcileri ile birlikte, haftalar boyu kuşatma altında tutulmuş olan iki kenti, Şırnak (Şirnex) ilçesinin ilçeleri Cizre (Cizîr) ve İdil’i (Hezex) ziyaret etti. DİP heyeti, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) daveti üzerine Kürt halkının yaşadıklarını yerinde gözlemlemeye ve bu kentlerin halklarıyla dayanışmasını dile getirmeye giden geniş bir heyetin içinde yer aldı. Heyette sosyalist partiler (DİP, EMEP, EHP), HDP içi sosyalist platformlar (SYKP, ESP, SODAP, DHF), kitle örgütleri (Halkevleri), dergiler (Kaldıraç, Mücadele Birliği, Devrimci Duruş, Alınteri), gençlik örgütleri ve kültür merkezleri yer aldı.

İl merkezi Şırnak’ın kendisi 33 gündür aralıksız sokağa çıkma yasağıyla yaşamak zorunda bırakıldığı için heyet Mardin’de (Mêrdîn) buluşarak 30-35 kişilik bir katılımla kafile olarak yola çıktı. Defalarca polis kontrol noktalarında uzun uzadıya bekletildiği zorlu bir yolculuğun sonunda heyet Cizre'ye ulaştı. Cizre’de heyetin bütün ziyaretleri polis tarafından izlendi ve videoya alındı.

Heyet önce Belediye Eş Başkanı Kadir Kunur, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ilçe yöneticileri ve Cizre dernek ve kurum yöneticileri ile bir görüşme yaptı.  Bir akşam evvel ise görev icabı Mardin’de bulunan öteki eş başkan Leyla İmret ile bir görüşme yapılmıştı. Her iki görüşmede de heyet başta eş başkanlardan olmak üzere Cizre hakkında bilgi aldı. Daha sonra ziyaretçi kurumlardan temsilciler söz alarak Cizre halkıyla dayanışmalarının yanı sıra duruma ilişkin görüşlerini ve mücadeleye yönelik önerilerini dile getirdiler. DİP adına Sungur Savran bir konuşma yaptı ve Kürt halkının içinden geçmekte olduğu karanlık döneme rağmen geleceğe ilişkin karamsarlığın doğru olmadığını ifade etti.

Bundan sonra heyet Cizre’nin yıkıma uğrayan bölgelerini kapsayan Nur, Sur ve Yafes mahallelerini dolaştı, bilgi aldı, başta Cizre’nin kötü ünlü bodrumlarından biri olmak üzere yerle bir olmuş, yakılmış, ev eşyaları paramparça edilmiş konutları gördü.

Üç ayrı taziye evi ziyaret edildi. Bunlardan ilki, yaralı olarak günlerce mahsur kaldığı bodrumdan olan biteni son nefesine kadar bütün dünyaya duyurmuş olan Mehmet Tunç ile yine bu olaylarda hayatını yitiren kardeşi Orhan Tunç’un ailesiydi. Burada heyet adına EMEP genel başkanı Selma Gürkan bir baş sağlığı konuşması yaptı. Mehmet Tunç’u tanımış biri olarak yoldaşımız Şiar Rişvanoğlu da kısacık ve duygu dolu konuşmasında onu andı. Bir sonraki durak, olaylarda hayatını yitiren on ayrı kişinin ailelerinin bir araya geldiği bir taziye evi idi. Burada da bütün heyet adına yoldaşımız Sungur Savran bir baş sağlığı konuşması yaptı ve ziyaretçi heyetin bugün Türkiye politikasında ağırlığı çok yüksek olmasa da Türkiye’nin geleceğini temsil ettiğini, bu yüzden Türk halkının Kürt halkıyla dayanışmasının görünenden çok daha yüksek bir düzeyde olduğunu vurguladı. Üçüncü ve son taziye durağı ise kuşatma sırasında ölü ve yaralıları almak isteyen heyete polislerce açılan ateşte yaralandıktan sonra hayatını yitiren Cizre Belediye Meclis Üyesi Abdulhamit Poçal’ın eviydi. Poçal, bir evde ya dar sokaklarda değil, ilçenin ana caddelerinden İpek Yolu’nda, HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın ifadesine göre zırhlı araç tarafından taranarak öldürülmüştü.

Cizre ziyaretini tamamladıktan sonra heyet Mardin’e geri dönüş yolu üzerinde bulunan İdil’i de ziyaret etti. Burada İdil Belediyesi Kültür Merkezi’nde Belediye Eş Başkanı Mehdi Aslan yaşananları anlattı. Daha sonra, heyet saldırıya uğramış iki mahalle olan Turgut Özal ve Yenimahalle bölgelerinden ilkini ziyaret etti, ikincisine ise karanlık bastırmakta olduğundan gidemedi.

Heyet önümüzdeki günlerde sosyalistlerin Cizre ve İdil örneğinde Kürt bölgesinde yaşananlar hakkındaki gözlem ve değerlendirmelerini ülkenin batısında yaymak amacıyla bir dizi faaliyet gerçekleştirecek.